Kayseri’nin geleceği için önemli bir adım: Osman Ulubaş Köşk Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen MUNOS24 programı, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Gençlik Liderleri Eğitim Programı (SÜGEP) Academy işbirliğiyle gerçekleşti.
Kayseri Valiliği himayesinde ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenen konferans, 3-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Program kapsamında, Birleşmiş Milletler modellemesi yapılarak, BM ülkelerini temsilen oluşturulan komisyonlar çevresel sürdürülebilirlik hedefleri için çalışmalar yapacaklar.
Katılımcılara atık oluşturmamak adına cam su mataraları verildi, porselen tabaklar kullanıldı ve çevreye duyarlı elektrikli araçlar ulaşım aracı olarak tercih edildi.
Konferansın açılışında konuşan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, öğrencilerin global sorunlara çözüm arayacaklarını ve uluslararası diplomasi, kamu politikası ve problem çözme becerilerini geliştireceklerini belirtti. Karaköse, “Bugün Osman Ulubaş Köşk Anadolu Lisesi’nin Model Birleşmiş Milletler Toplantısı Açılış programındayız. Öğrencilerimiz bu çalışmada global sorunlara, sürdürülebilir çözümler bulmaya çalışacaklar.” dedi.
Programa katılan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise dünya genelinde devam eden sorunlara değinerek, gençlerin yapacakları çalışmaların dünya için önemli olduğunu vurguladı. Çiçek, “Bir Anadolu Lisesi olarak Model Birleşmiş Milletler Toplantı programında öğrencilerimiz, küresel vatandaşlık, uluslararası diplomasi, kamu politikası ve problem çözme becerileri gibi konularda çalışmalar yapacak ve beceriler kazanacaklar.” şeklinde konuştu.
Programa, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, hayırsever Osman Ulubaş, protokol üyeleri, öğretmenler, üniversite ve lise öğrencileri katıldı.